EP3WSS33RJ
DigiKey Part Number
1712-EP3WSS33RJCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-EP3WSS33RJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP3WSS33RJ
Description
EP 3W (SS) 33R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)