EP10WSS100RJBB
DigiKey Part Number
1712-EP10WSS100RJBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EP10WSS100RJBB
Description
EP 10W (SS) 100R 5% BULK BOX
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Box
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.335" Dia x 1.575" L (8.50mm x 40.00mm)