3520120RJT
DigiKey Part Number
A102499TR-ND - Tape & Reel (TR)
A102499CT-ND - Cut Tape (CT)
A102499DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3520120RJT
Description
RES SMD 120 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3520120RJT Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)