ADP-2.92M-2.92M
DigiKey Part Number
343-ADP-2.92M-2.92M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP-2.92M-2.92M
Description
COAX ADAPT 2.92MM TO 2.92MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Coaxial Connector 2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin To 2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin 50 Ohms
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP-2.92M-2.92M Models
Category
Style
Straight
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Fastening Type
Threaded, Threaded
Part Status
Active
Frequency - Max
40 GHz
Adapter Type
Plug to Plug
Center Contact Plating
Gold
Conversion Type
Same Series
Body Material
Stainless Steel
Adapter Series
Center Contact Material
Beryllium Copper
Center Gender
Male to Male
Mating Cycles
500
Convert From (Adapter End)
2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Convert To (Adapter End)
2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin
Base Product Number
Impedance
50 Ohms