VLS5045EX-6R8M
DigiKey Part Number
445-174855-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174855-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174855-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS5045EX-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.9A 59.8 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.9 A 59.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLS5045EX-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.6A
DC Resistance (DCR)
59.8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)