PID120HS-650M
DigiKey Part Number
495-PID120HS-650MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID120HS-650MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID120HS-650MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID120HS-650M
Description
FIXED IND 65UH 1.64A 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65 µH Shielded Wirewound Inductor 1.64 A 120mOhm Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
120mOhm
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)