PID120HS-560M
DigiKey Part Number
495-PID120HS-560MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID120HS-560MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID120HS-560MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID120HS-560M
Description
FIXED IND 56UH 1.9A 90 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Wirewound Inductor 1.9 A 90mOhm Nonstandard
Current - Saturation (Isat)
2.2A
DC Resistance (DCR)
90mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)