PID100-560M
DigiKey Part Number
495-PID100-560MTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PID100-560MCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PID100-560MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PID100-560M
Description
FIXED IND 56UH 950MA 280 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Wirewound Inductor 950 mA 280mOhm Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
1.35A
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
280mOhm
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)