B82801B0504A050
DigiKey Part Number
495-4046-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4046-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4046-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82801B0504A050
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 SMD
Detailed Description
1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 0.8mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary 500 µH Surface Mount
EDA/CAD Models
B82801B0504A050 Models
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:50
DC Resistance (DCR)
0.8mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary
Size / Dimension
0.280" L x 0.320" W (7.11mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Termination Style
Gull Wing
Type
Invasive
Weight
0.014 oz (0.4 g)
Inductance
500 µH