B72220Q0251K101
DigiKey Part Number
495-75999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220Q0251K101
Description
VARISTOR 390V 15KA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 15 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72220Q0251K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
15 kA
Series
Energy
195J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1250 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-45°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
390 V