B72214S0351K101
DigiKey Part Number
495-6464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0351K101
Description
VARISTOR 560V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
560 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
B72214S0351K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
80J
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V