B72214S0300K101
DigiKey Part Number
495-2401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0300K101
Description
VARISTOR 47V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
47 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
B72214S0300K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
9J
Capacitance @ Frequency
4950 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V