B65811J0400A087
B65811J0400A087
B65811J0400A087
DigiKey Part Number
495-5256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65811J0400A087
Description
FERRITE CORE RM 400NH N87 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core RM Type 0.913" (23.20mm) Length 0.433" (11.00mm) Width Diameter 0.324" (8.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65811J0400A087 Models
Category
Effective Permeability (µe)
189.0
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
2200
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.59
Packaging
Box
Effective Length (le) mm
38.0
Effective Area (Ae) mm²
64.0
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
55.0
Supplier Device Package
RM 8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N87
Inductance Factor (Al)
400 nH
Height
0.324" (8.25mm)
Tolerance
±3%
Length
0.913" (23.20mm)
Gap
Gapped
Width
0.433" (11.00mm)