B65811D0400A048
B65811D0400A048
B65811D0400A048
DigiKey Part Number
495-5248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65811D0400A048
Description
FERRITE CORE RM 400NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.913" (23.20mm) Length 0.433" (11.00mm) Width Diameter 0.324" (8.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65811D0400A048 Models
Category
Gap
Gapped
Manufacturer
TDK
Effective Permeability (µe)
215.0
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.68
Packaging
Box
Effective Length (le) mm
35.1
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
52.0
Core Type
RM
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1825.0
Supplier Device Package
RM 8
Finish
Uncoated
Material
N48
Height
0.324" (8.25mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH
Length
0.913" (23.20mm)
Tolerance
±3%
Width
0.433" (11.00mm)