B65807N0315A048
B65807N0315A048
B65807N0315A048
DigiKey Part Number
495-75211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65807N0315A048
Description
FERRITE CORE RM 315NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.701" (17.90mm) Length 0.323" (8.20mm) Width Diameter 0.246" (6.25mm) Height
Effective Permeability (µe)
215.0
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.86
Packaging
Box
Effective Length (le) mm
26.9
Effective Area (Ae) mm²
31.3
Core Type
RM
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
840.0
Supplier Device Package
RM 6
Material
N48
Height
0.246" (6.25mm)
Inductance Factor (Al)
315 nH
Length
0.701" (17.90mm)
Tolerance
±3%
Width
0.323" (8.20mm)