B65807C0250A048
DigiKey Part Number
495-76943-1-ND - Cut Tape (CT)
495-76943-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65807C0250A048
Description
FERRITE CORE RM 250NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.701" (17.90mm) Length 0.323" (8.20mm) Width Diameter 0.246" (6.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65807C0250A048 Models
Effective Permeability (µe)
171.0
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.86
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Effective Length (le) mm
26.9
Effective Area (Ae) mm²
31.3
Core Type
RM
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
840.0
Supplier Device Package
RM 6
Material
N48
Height
0.246" (6.25mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH
Length
0.701" (17.90mm)
Tolerance
±3%
Width
0.323" (8.20mm)