B65701T0400A048
DigiKey Part Number
495-B65701T0400A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65701T0400A048
Description
FERRITE CORE P 400NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 1.200" (30.50mm) Diameter 0.374" (9.50mm) Height
Category
Tolerance
±3%
Effective Permeability (µe)
105.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.33
Effective Length (le) mm
45.0
Effective Area (Ae) mm²
136.0
Supplier Device Package
P 30 x 19
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N48
Diameter
1.200" (30.50mm)
Height
0.374" (9.50mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH