B65661N0160A048
B65661N0160A048
B65661N0160A048
DigiKey Part Number
495-75429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65661N0160A048
Description
FERRITE CORE P 160NH N48
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.866" (22.00mm) Diameter 0.268" (6.80mm) Height
Category
Tolerance
±3%
Effective Permeability (µe)
64.0
Packaging
Tray
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.5
Effective Length (le) mm
31.6
Effective Area (Ae) mm²
63.0
Supplier Device Package
P 22 x 13
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1990.0
Material
N48
Diameter
0.866" (22.00mm)
Height
0.268" (6.80mm)
Inductance Factor (Al)
160 nH