B65611T0250G048 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-5137-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B65611T0250G048 |
Description | FERRITE CORE P 250NH N48 2PCS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 1.417" (36.00mm) Diameter 0.433" (11.00mm) Height |
Datasheet | Datasheet |
Category | Tolerance ±2% |
Manufacturer TDK | Gap Gapped |
Series | Effective Permeability (µe) 51.0 |
Packaging Box | Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ 0.26 |
Part Status Active | Effective Length (le) mm 52.0 |
Core Type P (Pot Core) | Effective Area (Ae) mm² 202.0 |
Supplier Device Package P 36 x 22 | Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 10500.0 |
Material N48 | Finish Uncoated |
Diameter 1.417" (36.00mm) | Height 0.433" (11.00mm) |
Inductance Factor (Al) 250 nH |