B65611D0630A048
DigiKey Part Number
B65611D0630A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65611D0630A048
Description
FERRITE CORE P 630NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 1.417" (36.00mm) Diameter 0.433" (11.00mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65611D0630A048 Models
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
129.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.26
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
52.0
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
202.0
Supplier Device Package
P 36 x 22
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N48
Finish
Uncoated
Diameter
1.417" (36.00mm)
Height
0.433" (11.00mm)
Inductance Factor (Al)
630 nH