B65541D0250A048
DigiKey Part Number
B65541D0250A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65541D0250A048
Description
FERRITE CORE P 250NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.563" (14.30mm) Diameter 0.167" (4.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65541D0250A048 Models
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
159.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.8
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
20.0
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
25.0
Supplier Device Package
P 14 x 8
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
20.0
Material
N48
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
500.0
Diameter
0.563" (14.30mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
250 nH
Height
0.167" (4.25mm)