B65541D0100A033
DigiKey Part Number
B65541D0100A033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65541D0100A033
Description
FERRITE CORE P 100NH M33 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated M33 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.563" (14.30mm) Diameter 0.167" (4.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65541D0100A033 Models
Category
Gap
Gapped
Manufacturer
TDK
Effective Permeability (µe)
64.0
Series
Initial Permeability (µi)
750
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.8
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
20.0
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
25.0
Supplier Device Package
P 14 x 8
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
20.0
Material
M33
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
500.0
Diameter
0.563" (14.30mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
100 nH
Height
0.167" (4.25mm)
Tolerance
±3%