B65531D0040A033
DigiKey Part Number
B65531D0040A033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65531D0040A033
Description
FERRITE CORE P 40NH M33 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated M33 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.445" (11.30mm) Diameter 0.130" (3.30mm) Height
EDA/CAD Models
B65531D0040A033 Models
Category
Tolerance
±3%
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
32.0
Packaging
Box
Initial Permeability (µi)
750
Material
M33
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
253.0
Diameter
0.445" (11.30mm)
Inductance Factor (Al)
40 nH
Height
0.130" (3.30mm)