B65531D0025A001
DigiKey Part Number
B65531D0025A001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65531D0025A001
Description
FERRITE CORE P 25NH K1 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated K1 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.445" (11.30mm) Diameter 0.130" (3.30mm) Height
EDA/CAD Models
B65531D0025A001 Models
Category
Tolerance
±3%
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
20.0
Packaging
Box
Initial Permeability (µi)
80
Material
K1
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
253.0
Diameter
0.445" (11.30mm)
Inductance Factor (Al)
25 nH
Height
0.130" (3.30mm)