B65517D0040A001
DigiKey Part Number
495-B65517D0040A001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65517D0040A001
Description
FERRITE CORE P 40NH K1 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated K1 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.366" (9.30mm) Diameter 0.106" (2.70mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65517D0040A001 Models
Category
Tolerance
±3%
Effective Permeability (µe)
40.0
Packaging
Box
Initial Permeability (µi)
80
Material
K1
Diameter
0.366" (9.30mm)
Inductance Factor (Al)
40 nH
Height
0.106" (2.70mm)