B65511A0100A048
B65511A0100A048
B65511A0100A048
DigiKey Part Number
495-5099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65511A0100A048
Description
FERRITE CORE P 100NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.289" (7.35mm) Diameter 0.083" (2.10mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65511A0100A048 Models
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
114.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.43
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
10.0
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
7.0
Supplier Device Package
P 7 x 4
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
70.0
Material
N48
Finish
Uncoated
Diameter
0.289" (7.35mm)
Height
0.083" (2.10mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH