B64290L0048X065
DigiKey Part Number
495-76743-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B64290L0048X065
Description
FERRITE CORE TOROID 6.4UH T65
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Epoxy T65 Ferrite Core Toroid Type Length Width 1.397" (35.50mm) Diameter 0.535" (13.60mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B64290L0048X065 Models
Category
Tolerance
±30%
Manufacturer
TDK
Gap
Ungapped
Series
Initial Permeability (µi)
5000
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.99
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
82.06
Core Type
Toroid
Effective Area (Ae) mm²
82.6
Material
T65
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
1.397" (35.50mm)
Finish
Epoxy
Inductance Factor (Al)
6.4 µH
Height
0.535" (13.60mm)