B59907A0120A062
DigiKey Part Number
495-75886-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75886-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75886-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B59907A0120A062
Description
PTC RESET FUSE 400V 12MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 400V 12 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B59907A0120A062 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
640 Ohms
Manufacturer
TDK
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.5 kOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
400V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Current - Hold (Ih) (Max)
12 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Trip (It)
22 mA
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Max
150 mA