B59315P1120A062
DigiKey Part Number
495-3877-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-3877-1-ND - Cut Tape (CT)
495-3877-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B59315P1120A062
Description
PTC RESET FUSE 80V 150MA 4032
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 150 mA Ih Surface Mount 4032 (1080 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B59315P1120A062 Models
Category
Current - Max
1.6 A
Manufacturer
TDK
Resistance - 25°C (Typ)
16 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
80V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Current - Hold (Ih) (Max)
150 mA
Size / Dimension
0.394" L x 0.315" W (10.00mm x 8.00mm)
Current - Trip (It)
310 mA
Thickness (Max)
0.150" (3.80mm)