B43509E2227M000
DigiKey Part Number
495-B43509E2227M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43509E2227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 370mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43509E2227M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
530 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
370mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C