B32926H3685M
DigiKey Part Number
495-7054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926H3685M
Description
CAP FILM 6.8UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32926H3685M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.555" (39.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V
Features
85C/85% Humidity