B32529C0105K000
DigiKey Part Number
495-2470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C0105K000
Description
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529C0105K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V