B32355C4205J019
DigiKey Part Number
495-76061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32355C4205J019
Description
CAP FILM 2UF 5% 400VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
TDK
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Series
Applications
Motor Run
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
2.126" (54.00mm)
Capacitance
2µF
Mounting Type
Chassis Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Can
Voltage Rating - AC
400V