ZPSA60-28
DigiKey Part Number
285-1844-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZPSA60-28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ZPSA60-28 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
86%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.07" H (101.6mm x 50.8mm x 27.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
28V
Current - Output 1
2.14 A