PFE300SA-48/T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 21
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 52
Datasheet
In Stock: 92
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 6.3A 85 ~ 265 VAC Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
PFE300SA-48/T
DigiKey Part Number
285-PFE300SA-48/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE300SA-48/T
Description
AC/DC CONVERTER 48V 302W
Detailed Description
EDA/CAD Models
PFE300SA-48/T Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
90%
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
96mV
Current - Output (Max)
6.3A
Load Regulation
96mV
Power (Watts)
302 W