HWS600L-36/BAT
DigiKey Part Number
HWS600L-36/BAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS600L-36/BAT
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 36V 18A
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 36V 18A
EDA/CAD Models
HWS600L-36/BAT Models
Category
Voltage - Input
85 ~ 265VAC
Manufacturer
TDK-Lambda
Power - Max
600W
Series
Size / Dimension
7.48" L x 2.40" W x 4.72" H (190.00mm x 61.00mm x 119.90mm)
Mounting Type
Desktop
Type
Enclosed
Operating Temperature
-20°C ~ 74°C
Battery Chemistry
Lead Acid
Approval Agency
CE
Number of Cells
1
Weight
1600 g
Voltage - Nominal
36V
Base Product Number
Charge Current - Max
18A