HWS300-48
DigiKey Part Number
285-1327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS300-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS300-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 2.40" W x 3.23" H (165.1mm x 61.0mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
7 A