HWS1500-12
DigiKey Part Number
285-HWS1500-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS1500-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS1500-12 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
11.00" L x 5.00" W x 3.25" H (279.4mm x 127.0mm x 82.6mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
125 A