DTM300PW240D1
DigiKey Part Number
285-2635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM300PW240D1
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 300 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTM300PW240D1 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Manufacturer
TDK-Lambda
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
DIN, 10 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
31.5" (0.8m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.74" L x 4.41" W x 1.77" H (222.0mm x 112.0mm x 45.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
12.5A