S23P50/100D15
DigiKey Part Number
MT7356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S23P50/100D15
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 50A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module
Category
Frequency
DC ~ 100kHz
Mfr
Linearity
±0.15%
Series
Accuracy
±0.25%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
±12V ~ 15V
Part Status
Active
Response Time
0.5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C