1000MD-1-003
DigiKey Part Number
1295-1197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1000MD-1-003
Description
PWR XFMR TOROIDAL 1000VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toroidal 1000VA Power Transformer 100V, 120V, 200V, 240V Primary Parallel 120V, Series 240V Secondary Parallel 8.33A, Series 4.17A Chassis Mount
Category
Primary Winding(s)
Dual, Multiple Taps
Manufacturer
Talema Group LLC
Secondary Winding(s)
Single, Multiple Taps
Series
Center Tap
No
Packaging
Box
Power - Max
1000VA
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Toroidal
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Primary
100V, 120V, 200V, 240V
Size / Dimension
168.00mm Dia x 80.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 120V, Series 240V
Voltage - Isolation
5000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 8.33A, Series 4.17A