LM2596T-12
DigiKey Part Number
5536-LM2596T-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2596T-12
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5L
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-5
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)