SM220UF1
DigiKey Part Number
746-1053-2-ND - Tape & Reel (TR)
746-1053-1-ND - Cut Tape (CT)
746-1053-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM220UF1
Description
RF TXRX MOD CHIP + U.FL SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Chip + U.FL Surface Mount
Category
Sensitivity
-103dBm
Mfr
Serial Interfaces
I2C, JTAG, SPI, UART
Series
Antenna Type
Integrated, Chip + U.FL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Memory Size
128kB Flash, 4kB EEPROM
Part Status
Active
Voltage - Supply
2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
7.8mA ~ 22mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
55mA ~ 150mA
Modulation
DSSS, O-QPSK
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C