35RAPC7JS
35RAPC7JS
35RAPC7JS
DigiKey Part Number
SC1462-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC7JS
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack, Dual Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC7JS Models
Category
Internal Switch(s)
Two Switches
Shielding
Shielded
Connector Type
Phone Jack, Dual
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)