PHED-RS012G1ABOGA-C006
DigiKey Part Number
4324-PHED-RS012G1ABOGA-C006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHED-RS012G1ABOGA-C006
Description
MALE HEADER RIGHT ANGLE THROUGH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Plastic, Halogen Free
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A