0530CDMCCDS-2R2MC
DigiKey Part Number
308-2432-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-2432-1-ND - Cut Tape (CT)
308-2432-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0530CDMCCDS-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 5.8A 29 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.8 A 29mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
29mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)