GBC23DABN-M30
DigiKey Part Number
S2351E-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBC23DABN-M30
Description
CONN HEADER SMD 46POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 46 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD 72POS 2.54MM
In-Stock: 894
CONN HEADER SMD 68POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 64POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 60POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 56POS 2.54MM