TS820-600B-TR
DigiKey Part Number
497-5234-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-5234-1-ND - Cut Tape (CT)
497-5234-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS820-600B-TR
Description
SCR 600V 8A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 8 A Sensitive Gate Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS820-600B-TR Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Off State (Max)
5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
70A, 73A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - On State (It (AV)) (Max)
5 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A