STTH30L06W
DigiKey Part Number
497-4411-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH30L06W
Description
DIODE STANDARD 600V 30A DO247
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Through Hole DO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STTH30L06W Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
90 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
DO-247
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 30 A