STTH1R02ZFY
DigiKey Part Number
497-18877-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18877-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18877-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH1R02ZFY
Description
DIODE STANDARD 200V 1A SOD123F
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount SOD-123F
EDA/CAD Models
STTH1R02ZFY Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
32 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-123F
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)